האם הכלב שלנו יכול לדעת מה השעה?

כשאנחנו נמצאים כל היום בעבודה זה לא שהוא יכול להסתכל על השעון ולראות מתי נחזור...
 
אומרים שהזמן עובר מהר כשנהנים, אבל גם כשנדמה שהזמן חולף מהר יותר מהרגיל יש לנו מודעות לחלוף הזמן.
כבדני אגם, רבים מאיתנו חיים בעולם של 8:00-16:00 בו 8 שעות בכל יום שייכות למישהו אחר ולעיתים נדמה שהזמן עובר ממש לאט בזמן ולעומת זאת זמן "חופשי" עובר לפני שאנחנו שמים לב.
לכלבים יש מעט מאוד אחריות ודרישות לגבי זמנם, ולכן זה עלול לגרום לנו לתהות אם הם בכלל מבינים את מושג הזמן.
מומחים רבים לבעלי החיים טוענים כי כלבים חיים את הרגע – הם לא רודפים אחר אירועי העבר או חרדים מהעתיד כמו בני האדם. אך האם הם מודעים למעשה לחלוף הזמן או האם יש להם מושג זמן בכלל?
 
תפיסת הזמן אצל כלבים
ישנם ימים שאנחנו אפילו לא צריכים לומר מילה לכלב שלנו – הוא יודע אוטומטית מתי הגיע זמן הטיול בפארק. וודאי שמתם לב שהכלב שלכם מחכה ליד הדלת כשאתם חוזרים מהעבודה בשעה הרגילה.
לעיתים קרובות נראה כי לכלבים יש מושג זמן מדויק באופן מוזר, אך הדבר מעלה את השאלה –
האם הם באמת יודעים מה השעה או שמא משהו אחר קרה?
קשה להסביר את תפיסת הזמן של הכלב, מכיוון שנקודת ההשוואה היחידה היא מושג הזמן של האדם.
לבני אדם יש את היכולת למדוד זמן ולפרק אותו למדדים המלאכותיים כמו שניות, דקות ושעות. זה אפשרי מכיוון שלבני אדם יש זיכרונות אפיזודיים המאפשרים לנו להיזכר באירועי העבר ולצפות לאירועים בעתיד.
כלבים לא תופסים זמן באותה צורה אבל זה לא אומר שהם שחייהם תקועים ברגע. למרות שהכלב שלנו אולי לא יצליח להיזכר בפרטי יום שלם לפני כחצי שעה, הם יכולים להבדיל כמה זמן עבר מאז אירוע מסוים, לדוגמה, הם עשויים לדעת שעברו 6 שעות מאז שיצאו החוצה.
 
כיצד כלבים מבינים את חלוף הזמן?
מדענים מציעים כי בדומה לבני אדם, לכלבים יש שעון פנימי המכונה "קצב צירקדי" שפועל במחזור של בערך 24 שעות. מחזור זה מגיב לרמזים כמו אור יום וחושך וניתן להשתמש בו כדי לעקוב אחרי הזמן על ידי שיוך אירוע מסוים לזמן ביום. חלקם אף אומרים כי כלבים עשוים להגיב לריחות משתנים לאורך היום ובאופן זה למעשה יכולים "להריח" זמן.
קונספט מעניין נוסף שאפשר להתייחס אליו הוא תפיסת הזמן של הכלב שהוא נותר לבד לעומת הזמן שבילה איתנו. מחקרים הראו כי כלבים מפגינים חיבה רבה יותר לבעליהם אם הם הופרדו למשך זמן משמעותי. ככל שמשך זמן הפרידה גדל, כך גם ההתרגשות של הכלב. זה מדגיש את העובדה כי כלבים מסוגלים לזהות ולהגיב לפרקי זמן שונים, מושג שנכנס לפעולה עבור כלבים עם חרדת נטישה – ההבדל בין שעה של פרידה לחמש שעות יכול להיות ההבדל בין תסיסה קלה לבין התקף חרדה מלא.
 
זמן הוא דבר מוזר, בין אם אתה אדם או כלב. למרות שהכלב שלנו עשוי לא לחוות זמן באותה צורה שאנחנו חווים, יש לו מושג לזה משלו.
x

#{title}

#{text}

#{price}